piątek, 28 stycznia 2011

Żołnierskie cmentarze.

Po zajęciu Żar przez Armię Czerwoną budynki Brandenburskiego Szpitala dla Psychicznie Chorych zostały zaadaptowane na szpital wojskowy (tradycję kontynuował polski szpital wojskowy). To właśnie szczątki jego pacjentów, którzy zmarli z powodu odniesionych ran i obrażeń pochowani są w większości na żarskim cmentarzu żołnierzy ACz (obok żołnierzy poległych podczas walk o miasto). Obecny cmentarz w parku powstał w drugiej połowie lat 60. a przeniesiono nań szczątki osób pochowanych w innym miejscu. Pierwotnie "Krasnoarmiejców" grzebano na terenie dawnego cmentarza żydowskiego, który znajdował się między cmentarzem na Doktorberg a rzeczonym szpitalem. Teren ten został ostatnio nieco uporządkowany. Wycięto część chaszczy, które władały tym terenem przez dziesiątki lat. Dostęp do pozostałości cmentarza - trzech obelisków stał się znacznie łatwiejszy.





Teren obecnego cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej (na terenie Parku Miejskiego) jest bardziej zadbany, choć trudno oprzeć się wrażeniu, że przeprowadzone przed czterema laty prace nad odnowieniem dały tandetny efekt. Plastykowe tabliczki na nagrobkach estetyczne nie są, choć trzeba przyznać, że przynajmniej wiadomo, kto jest pochowany. Nie wszędzie jest taki luksus, np. w Żaganiu są jedynie numery i brakuje ogólnodostępnej informacji, kto się pod nimi kryje.


Ciekawe nazwisko... Swoją drogą to w takim stanie jest znaczna część nagrobków (odpadające od cokolików lastrykowe płyty, wyblakłe gwiazdy i numery) - renowację przeprowadzoną w 2007 r. dokonano bardzo tandetnie.

Strażnik duszy?

Są groby, gdzie zapewne dzięki członkom rodziny, dodano fotografie poległych.

Prace nad projektem pomnika rozpoczęto w 1967 r.

Wygląda nieźle, choć nie odbiega od standardu tego typu obiektów - vide pomnik na pl. Bohaterów w Zielonej Górze.

Więcej zdjęć:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz