sobota, 24 listopada 2012

Szpital misz - masz.

105 Szpital Wojskowy to część dawnego kompleksu Brandenburskiego Szpitala dla Nerwowo i Umysłowo Chorych, który rozrósł się znacznie po I wojnie światowej (dziś nazwalibyśmy to potrzebą leczenia stresu pourazowego żołnierzy Wielkiej Wojny). Po II wojnie światowej zajęty początkowo przez Armię Czerwoną (stad na jego terenie pusty cmentarz Krasnoarmiejców z obeliskami). Dziś graniczy ze Szpitalem na Wyspie, którego teren też należał do przedwojennego szpitala psychiatrycznego (poza chirurgią, która była szpitalem miejskim). Były plany uczynienia ze 105. szpitala wojewódzkiego, ale jak na razie nic z tego nie wyszło. Sam teren szpitala to istny misz - masz nowoczesności, zaniedbania, doraźnych remontów i budynków mających różnych właścicieli.


 Po wprowadzeniu płatnych parkingów pojawiła się budka. Zniknęła za to inna "w podhalańskim stylu" stojąca w poprzek chodnika, gdzie był m. in. zegar pracy dla pracowników szpitala. Ciekawe jest, że budki firmy pobierającej opłaty strzeże inna firma niż ta która strzeże szpitala. Czy na prawdę to był taki problem, by w dawnej wartowni, zmieścić również kasę parkingową?

 Bramki wskazują na pewien postęp technologiczny.

 Większy postęp będzie po wybudowaniu lądowiska dla śmigłowców sanitarnych, które właśnie powstaje. Ma być gotowe już w grudniu.

 Nie brakuje też obiektów zaniedbanych i opuszczonych.

 Do niedawna także ten poszpitalny budynek był martwy. Od jakiegoś czasu mieści się tu jednak Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. Wkrótce cały sąd ma się tu przeprowadzić.

 Na przeciwko jednak będzie można zobaczyć obraz nędzy i rozpaczy. Zarośnięty chaszczami skwer, gdzie niegdyś była fontanna a jego ozdobą altana, która jeszcze ostatkiem sił stoi.



  Znaleźć można także pamiątki po PRL.

 Przyszpitalny sklepik upodobnił się ostatnio do podmiejskiego domku.

 W dawnym Lustpalast - Pałacu Zabaw (gdzie powstał pierwszy żarski zakład przemysłowy a później pierwszy szpital psychiatryczny) nic się nie dzieje, choć część jest zamieszkana. Wielka szkoda, bo to wielce urocza budowla o której niemal wszyscy zapomnieli.

 Szpital za to odwiedzili Obcy;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz