"Spacery z historią" staram się organizować w ostatnią sobotę miesiąca. W marcu się nie udało, więc XXVI Spacer z historią odbył się w sobotę 1 kwietnia. Choć wcześniej lało, na czas wycieczki przestało. Tematem wycieczki była kontynuacja dziejów szpitala psychiatrycznego.
W tym miejscu znajdował się kiedyś stary cmentarz szpitalny, gdzie pochowano m.in. Adolfa Josta, austriackiego psychologa, który napisał "Prawo do śmierci" (1895). Dzięki tej książce rozpoczęła się w krajach niemieckich dyskusja na temat eutanazji. Zmarł 20 października 1908 r. w żarskim szpitalu, dokąd przywieziono go z Berlina. Trzy dni później pochowano go na szpitalnym cmentarzu. Po wojnie grzebano tu czerwonoarmistów, stały tu trzy obeliski, po których nie ma już śladu.
Za płotem szpitala powstaje nowy blok.
Po wojnie ostał się w całym kompleksie tylko oddział 5 - psychiatryczny.
A po sąsiedzku rozbudowuje się Szpital na Wyspie, który był częścią dawnego szpitala psychiatrycznego.
Zniknęła droga, którą można było dojechać do "nowej" części dawnego szpitala psychiatrycznego (dziś Szkoła Specjalna i SOSW.
O jaki miły tubylec.
Przyszedł się przywitać.
Dotarliśmy szczęśliwie do końca i wtedy znowu zaczął padać deszcz.
Pani Grażyna Kordylewska - nauczycielka polonistka w filmie na kanale Kino Polska.
To film dyplomowy Andrzeja Titkowa pt. "W takim niedużym mieście" z 1971 r. Zapraszam do obejrzenia programu Poznaj swoje miasto w TV Regionalna w którym rozmawiam z Panią Grażyną oraz reżyserem o kulisach kręcenia tego filmu: LINK
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz